Kelimeler ve onları seven insanlar !

Kelimeler ve onları seven insanlar !

Hoş geldiniz , bize göz attığınız için teşekkürler! Ben Linda Arsenault, EnglishCentral’da uzun zamandır sahne arkasında bir kelime kurdu olarak çalışıyorum. Kelimelerle ve sitemizde gördüğünüz kelimelerle ilgili her şeyin altında benim parmağım var.

 

EnglishCentral’de kelime öğrenme tecrübelerinizde, sizi geliştirmek için yaptıklarımız ve nasıl en fazla verimi alabileceğiniz konusunda yaptığım çalışmalar hakkında konuşmak beni heyecanlandırıyor.

Bir yerden başlamak gerekirse, yedi farklı seviyede kelime zorluğu bulunan ve 1-6. Seviyeler arasında 10000 kelime barındıran Çekirdek Kelime Haznesinden başlayabilirim. Seviye 7 , kalan bütün kelimelerin “yaşadığı” yerdir. İleride bu kelimeleri özel kullanım amaçlarına göre sınıflandırma çalışmaları konusunda da planlarımız var.  Kelime listemizi, dünyaca ünlü ve güvenilen kaynaklardan karşılaştırarak seçtik

İşte yararlandığımız kaynaklar:

 • The Corpus of Contemporary American English (COCA) kelime frekansı
 • Lists of known homographs (yazılışı aynı fakat anlamı farklı kelimeler) bu liste anlam gruplarına göre kelimeleri ayırmamızı sağladı
 • Paul Nation word lists- kelime aileleri için gruplandırmayı içeren kelime listesidir.
 • The General Service List(GSL) 2. Dil olarak öğrenenler için genel amaçlı kelime listesi
 • The Academic Word List(AWL)- Üniversitedeki öğrenciler için çok önemli kelimeler.

Her bir zorluk derecesi için bu kaynakları tek tek inceledik ve zarf görevinde olanları eledik. 1. Seviye en kolay kelime listesini oluşturuyor ve kelime zorluğu seviyeler arttıkça artıyor. Umarım kelime listelerimizi çalışmalarınız için faydalı bulursunuz! Sizin için hazırladığımız ve seviyenize uygun kelime listelerini kullanın hatta kendi kelime listenizi oluşturun. EnglishCentral çalışanları olarak, yaptığımız işin sizin İngilizce kelime haznenizi düzenli ve etkili bir şekilde geliştireceğinden eminiz.

EnglishCentral zorluk seviyelerinin kullanımı için bazı öneriler:

 • EnglishCentral dikkatli bir şekilde sizin seviyenize uygun materyali seçer. Başlangıç noktası olarak, TOEIC veya TOEFL puanınızla seviyenizi seçin.  Böylece sitedeki videoların ve kelimelerin bu doğrultuda filtreleneceğini ve içeriğin sizin için uygun olduğunu göreceksiniz.
 • Kaydetmek istediğiniz kelimeleri, sol tarafında bulunan yıldız işaretine tıklayarak kaydedebilirsiniz. Böylece eklediğiniz bütün kelimeleri bir arada görebilirsiniz. Böylece kendinize ait kişiselleştirilmiş kelime listenizi oluşturabilirsiniz.
 • Bir kelime için “Konuşma” ve “İzleme” sürecine geçmek için Kelime Bilgisi Klip Listesini kullanın: Sadece kelimenin yanındaki video simgesine tıklamanız yeterli. O kelimeyi içeren video kliplerini göreceksiniz ve sıcağı sıcağına öğrenmiş olacaksınız!

Umarım EnglishCentral’deki gelişmeler hoşunuza gider. Ben mevcut kelime listeleri üzerinde çalışmaktan ve yeni listeler oluşturmaktan büyük keyif duydum. Binlerce kelime için büyük bir video arşivimiz olduğunu göreceksiniz- güçlü bir eğitim aracı olabilecek doğru ve tek bir video arşivi. Dil öğrenmenin geleceği burada!

Önerilerinizi bildirmek ve soru sormak için bizimle irtibata geçebilirsiniz.

Bugün kendinize bir hediye verin ve gidip yeni bir kelime öğrenin!

Kelime Kurdunuzdan size, “İyi öğrenmeler”

Linda

Comments

 1. İngilizce öyle bir hale geldi ki, küçük çocuklar bile az çok anlıyor konuşulanları. Fakat terimsel ingilizcede ve iş terim anlamı olan sözcükleri ezberleme noktasına gelince işler biraz değişiyor. O noktada aslında hiçbişeyin sandığı kadar kolay olmadığını anlıyorsunuz. ENGLISHCENTRAL bana ciddi ve kaliteli bir merkez gibi geliyor. Bir arkadaşımdan duydum ve inceliyorum. Memnun kalırsam size katılacağım.

  Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: