EnglishCentral’ın Kökleri

Sizlere EnglishCentral blogunu sunmaktan büyük keyif duyuyorum.  Sanırım öncelikle EnglishCentral’in biraz geçmişinden bahsederek başlamalıyım.

EnglishCentral, 1988’de Çin Guangzhou şehrindeki bir ortaokuldaki ilk öğretmenlik deneyimimle başlıyor. Orada, tecrübesiz bir öğretmen olarak, İngilizce öğretimi ve öğrencilerin motivasyonu için şarkı gibi otantik aracıların dil öğretimindeki gücünü keşfettim.

Suzanne Vega’nın Tom’s Diner (Tom’un Yemeği ) isimli şarkısını bir derste kullandığımda, öğrencilerin büyülendiklerini gördüm.  Öğrencilerin şarkının nakarat kısmındaki “Gündüz vakti, yemek masasının köşesinde oturuyorum” gibi sözleri dersten sonra söylediklerini gördüğümde, en iyi derslerimin bunlar olduğunu fark ettim. Suzanne Vega’nın şarkısını kullandığım dersler gibi dersler, otantik aracılara dayanan ve öğrencilerin aklına kazınan aynı zamanda da öğrencileri üretici İngilizce konuşmaya motive eden dersler oldu.

Çin’de yaşadığım bu tecrübe benimle birlikte 10 sene kaldı. Sürekli ses tanıma endüstrisine vakit harcadım, AT&T laboratuarlarında çalıştım ve sonrasında M.I.T’den ortaya çıkan Ses Tanıma endüstrisinin öncülerinden olan SpeechWorks’te çalıştım.

SpeechWork nihayetinde Nuance’in bir parçası oldu ve ben de Pasifik Asya & Japonya genel sorumlusu oldum. Asya’da özellikle Tokyo’da konuşmaya dayalı İngilizce pratiğe karşı büyük bir talep olduğunu gördüm. Çözümü ise ses tanıma teknolojilerini eğlenceyle birleştiren , online içerikte gördüm.  Böylelikle internet bağlantısı olan herkes , talep üzerine 7gün 24 saat  gerçek geri dönüş sağlayan bir İngilizce Öğretmenine sahip olabilecekti

SpeechWorks’ün kurucu yatırımcılarından biri olan Atlas Girişimcilik’ten Axel Bichara’nın yönettiği bir çekirdek yatırım ile EnglisCentral’ı kurmak için 2009 yılının başında Nuance’tan ayrıldım.

Haziran 2009’da Google Ventures , yatırımcı olarak katıldı. Google’ın yatırımı, ses tanıma ve cep telefonu sektöründe daha sonra Google’a satılan Android’de ve ses tanıma konusunun öncülerinden olan Wildfire’da eş-kurucu olarak görev yapan Rich Miner tarafından yönetiliyor.

Site ilk olarak 2010 yılı Ağustos ayında ücretsiz beta olarak kullanıma açıldı ve 150.000’den fazla beta üyesi topladı. 2011 yılı başında, EnglishCentral ilk ticari ürününü, video içeriği ve konuşma teknolojileri üzerinden,  kullanıcılara binlerce video izleme ve bunlar üzerinden  konuşma pratikleri yapabilecekleri Freemium ile çıkardı. Bu hizmet ayrıca sistematik olarak telaffuzunu ve kelime haznesini geliştirmek isteyen kullanıcılar için Premium hizmeti de destekliyordu.

Bu momentum ile, EnglishCentral Aralık 2010’da Japonya’da büyük kariyeri olan NTT’yi yatırımcıları arasına eklemiştir.

EnglishCentral bu sene çok daha fazlasını getiriyor. Korece, Portekizce ve İspanyolca versiyonlarından sonra şimdi Türkçe desteği ile karşınızdayız.

EnglishCentral takımı bu blog üzerinden planlarımız hakkında duyurularda bulunacaktır. Sizin değerli yorum ve görüşlerinizi de değerlendireceğimizi buradan belirtmek istiyorum.

EnglishCentral Blog’unuzu güle güle kullanın!

Alan Schwartz

Kurucu, EnglishCentral

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: